ՊՆ-ն, ե΄ւ սահմանապահ զորքերը, ե΄ւ ԱԱԾ-ն պետք է պատասխան տան. Գինոսյանը` սահմանը հատելու դեպքերի մասին
Ադրբեջանցիների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք ուղղակի ոտննձգություն է սուվերեն պետության նկատմամբ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Կարին» համույթի գեղարվեստական ղեկավար, Արցախյան պատերազմների մասնակից Գագիկ Գինոսյանը։
«Շատ ցավալի է, որ այդ ամենը տեղի է ունեցել Լավրովի այցից հետո եւ ինչ-որ մի խորհրդավոր, կամ ոչ խորհրդավոր կապ կա, որովհետեւ ռոսւական կողմն ասում էր, որ այդ լճերի կողքով պետք է ճանապարհ ապահովվի դեպի Նախիջեւան: Այս ամենը այդ աշխատանքի նախաբան կարելի է դիտարկել եւ մատ թափ տալով ալիեւյան այն մոտեցումը, որ եթե հայերը միջանցք չտան, մենք ուժի զոռով էլ կանենք: Այտեղ ամենացավալին այն է, որ Պուտինն ասել է` կարեւորը հրադադարի պահպանումը, եւ ոչինչ էն որ եր սուվերենությունն է ոտնահարվել: Այտեղ կարելի է շատ խորը մտածել, ես կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ-ը կամ ինչ-որ մեկը մեզ էս պարագայում օգնության ձեռք կմեկնի միամտություն է: Եւ երկրորդ սա մեր լրջագույն բացթողումն է, քանի որ եթե 3,5 կմ եկել են ՀՀ տարածք եւ որեւէ մի զինվորական չի եղել եւ ոչ էլ սահմանապահ զորք է եղել, նշանակում է ե΄ւ ՊՆ-ն, ե΄ւ սահմանապահ զորքերը, ե΄ւ ԱԱԾ-ն պետք է պատասխան տան, թե ինչպես է դա ստացվել»,-ասաց նա: