• նա քաջածանոթ է մեր զորքերի սպառազինությանը, հնարավոր է՝ տեղեկացված է զինտեխնիկայի եւ ծանր սպառազինության ու դրանց տեղակայման մասին,
• նա կարող է ծանոթ լինել զորքերի թվաքանակին,
• նա գտնվել է այն վայրերում, որտեղ թշնամին մուտք է գործել ՀՀ սուվերեն տարածք,
• տիրապետում է ռազմական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունների:
Դանիել Իոաննիսյանը, հանդիսանալով «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան»-ի կամ «Սորոսի հիմնադրամի» շահառու, գործում է ի շահ այդ կազմակերպության եւ դրա նպատակների համար՝ վարձատրության դիմաց: Դանիել Իոաննիսյանը չի հանդիսանում ինքնուրույն, իր հաշվին եւ ազգային նպատակներով գործող անձ, հետեւաբար, նրա այցելությունը ՀՀ Զինված ուժերի դիրքեր ունի այլ` քողարկվող նպատակներ: Ակնհայտ է, որ թե այցելությունը, թե «զինվորի կյանքը քաղցրացնելու» գործողությունները կատարվել են «Սորոսի հիմնադրամի» հաշվին եւ դրա ծրագրերի համար, ուստի ունեն լրիվ այլ նպատակներ, քան հայ զինվորի կյանքն իրականում «քաղցրացնելը»:
Արցախյան վերջին աղետալի պատերազմի ընթացքում Դանիել Իոաննիսյանը, չհանդիսանալով զինծառայող, կամավոր կամ ռազմաճակատին որեւէ կերպ պիտանի անձ, կրկին «Սորոսի հիմնադրամի» հաշվին, անընդհատ շրջել է Արցախում՝ մեր զորքերի դիրքերի մոտ, առանց որեւէ տրամաբանական եւ ընկալելի նպատակի:
Հայտնի է նաեւ, որ Դանիել Իոաննիսյանի հարազատ քույրն այդ պատերազմի ընթացքում ունեցել է խնդիրներ՝ կապված Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից նրան լրտեսության մեջ կասկածելու հետ: Ի դեպ, այդ պատմության իրական ավարտի եւ դրա իրական պատճառների մասին լայն հանրությանը տեղեկատվություն չի տրամադրվել:
Դանիել Իոաննիսյանը հանդիսանում է այնպիսի կազմակերպության շահառու, որի գործունեության մեջ շատ հաճախ տեղ են գտնում հակազգային, հակապետական գործունեության տարրերը, սուտ տեղեկատվության տարածումը, ազգակործան «արժեքների» քարոզը:
Հայտնի է, որ հիմնադրամի ստեղծող, հայտնի կոռումպացված օլիգարխ Ջորջ Սորոսը հանդիսանում է Թուրքիայի նախագահ Ռ. Էրդողանի մտերիմ ընկերը, ինչպես նաեւ՝ Ադրբեջանի բարեկամը:
Նման պայմաններում ունենք իրավունք՝ հիմնավոր կերպով կասկածելու, որ, մասնավորապես, 18.05.2021թ. Դանիել Իոաննիսյանը գտնվել է ադրբեջանական զորքերի՝ ՀՀ տարածք ներթափանցման վայրերում՝ ՀՀ Զինված ուժերի դիրքերում, իրականում լրտեսության նպատակով, իսկ, քանի որ նա ՀՀ քաղաքացի է, ուրեմն՝ պետական դավաճանության համար: Նա ազատ է եղել՝ հավաքելու ռազմական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություններ եւ որեւէ կերպ բացառված չէ, որ այդ տեղեկատվությունը փոխանցվել է թշնամուն:
Վերոգրյալի հիման վրա պահանջում ենք՝ Դանիել Իոաննիսյանի կողմից ՀՀ Զինված ուժերի դիրքեր այցելելու եւ ռազմական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունները հավաքագրելու/տիրանալու փաստի առթիվ հարուցել քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299 հոդվածի հատկանիշներով (պետական դավաճանություն) եւ պատասխանատվության կանչել մեղավոր անձանց»,- նշվում է հայտարարության մեջ։