Հրաձգության Հայաստանի հավաքականի կազմը Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունումՎարորդական իրավունքի վկայականի դիմաց՝ 600 հազար դրամ․ կաշառքի միջնորդության դեպք ԳյումրիումԱրդեն իսկ ասֆալտապատվել է շուրջ 2100 քմ հատվածՀայտնաբերվել է 426 ոչ սթափ վարորդ․ պարեկների անցած շաբաթվա ծառայության արդյունքները (տեսանյութ)Պայթյունի ահազանգ Թալին քաղաքի բենզալցակայաններից մեկում․ նախնական տվյալներով տուժածներ չկանԳիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի միջազգային օրերին նվիրված միջոցառումներ՝ երիտասարդական կենտրոններումԱտոմակայանն այս անգամ երկար կնորոգվի, բայց հոսանքի դեֆիցիտ չի լինի․ ՀԾԿՀ նախագահԱԺ ընտրություններին ընտրական իրավունք ունի 2 միլիոն 489 հազար 31 քաղաքացի. ԿԸՀԲողոքներ «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից․ ինչ խնդիրներ ու լուծումներ է մատնանշում ՀԾԿՀ-նԲրազիլացին վերադարձավ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակում կասկածելի ծրար է հայտնաբերվել և ուղարկվել կենսաբանական լաբորատորիաԲացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնատար անձի կողմից գումար ստանալու դեպքՄարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարըՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըՆապոլին և Ռոման չպարզեցին հաղթողինՄեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանըՔնելուց առնվազն 3 ժամ առաջ այևս սնունդ չընդունելը կարող է բարելավել սրտանոթային և նյութափոխանակության առողջությունըՄագնուս Կարլսենը՝ Ֆիշերի շախմատի աշխարհի չեմպիոնՓետրվարի 17-ին Անտարկտիդայի երկնքում տեղի կունենա արեգակնային օղակաձև խավարումԱՄՆ գլխավոր դատախազին քննադատել են Էպշտեյնի բոլոր ֆայլերը «հրապարակելու» մասին հայտարարությունից հետո«Al-Beruniy» մրցաշար. hայ շախմատիստներն առաջատարների թվում ենՀայաստանի որոշ ռազմարդյունաբերական ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացելՂազախստանում անհայտ անձինք ավերել են 2025 թվականին կառուցված ամբարտակի մի մասըՀայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի առաջնության հաղթողներըԹոշակառուները կստանան Միասնական սոցծառայության օժանդակությունը բանկային քարտի առաքման հարցումԻտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում. ինչ վիրուսներ են շրջանառվումԴատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել էԻրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու«Խաղաղության խորհրդում» Ռուսաստանի և Բելառուսի դիրքորոշումը կլինի միասնական. Լուկաշենկո«SAFE YOU»-ն ՆԳՆ ոստիկանության թիրախային գործիք՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվողԲոլոր կենսաթոշակառուները հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարային համակարգիցԺնեւում կայանալիք բանակցություններում կքննարկվի նաեւ տարածքների հարցը. ՊեսկովՄյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում պանելային քննարկմանն ընդգծվել է TRIPP-ի կարևորությունըԱնվավեր փաստաթուղթ ունենալը խոչնդոտ կառաջացնի բանկերումԲանկային սպասարկում չունեցող կենսաթոշակառուների և նպաստառուների համար բանկը կընտրվի ավտոմատՀՀ-ում ԱԲ-ի տվյալների կենտրոն կկառուցվի. ՀայրապետյանՈւկրաինայի և Իրանի շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան միաժամանակ«MIF»-ը տրամադրում է կրթաթոշակ գիտական հետազոտություն անցկացնելու նպատակովԳերմանիան միգրացիոն քաղաքականության շրջանակում կես տարով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը. BildՄիջուկային փորձագետների հետ այսօր հանդիպելու եմ Ռաֆայել Գրոսիի հետ. Աբբաս ԱրաղչիՆեթանյահուն պահանջել է ՀԱՄԱՍ-ից հանձնել բոլոր հրաձգային զինատեսակներըԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաԲիլ Գեյթսը Չինաստանում քննարկել է գյուղատնտեսությունը, բժշկությունն ու ԱԲ ոլորտըԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունըՀօգուտ Հայաստանի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ. Գլխավոր դատախազությունԳալուշչենկոյի գործով կացնեն նաև նրա կինն ու երեխաներըՔուրդերի իրավունքները պաշտպանվում են Եվրամիության շատ ներկայացուցիչների կողմիցՀունվարին էլեկտրաէներգիայի հավելագրում չի արձանագրվել. ՀԷՑ
Փաշինյանը ստում է՝ միջազգային աուդիտը «Հայաստան» հիմնադրամից կառավարությանը տրված գումարի ծախսը չի հաստատել. Վարդանյան
Որոշումները, համաձայն որոնց՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրացմի միջոցներից կառավարությանը գումար է փոխանցվել, խախտումներով են ընդունվել, քանի որ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներից երկու՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արցախի պաշտոնաթող նախագահ Արկադի Ղուկասյանը զրկված են եղել քվեարկելու եւ իրենց կարծիքը հայտնելու իրավունքից: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արա Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ամիսներ առաջ հիմնադրամի հաշվին պատերազմի օրերին հանգանակված գումարի շուրջ 60%-ը՝ մոտ 105 մլն դոլար կառավարությանը փոխանցելու որոշմանը:
«Թե ինչ է արել կառավարությունն այդ գումարները, շատ կարեւոր է, քանի որ խոսքը համայն հայության առաջ հաշվետու կազմակերպությանն է վերաբերում: Երբ այսօր վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը գնում էր նախագահ Սարգսյանի հետ բանակցելու, պնդեց, որ դա պետք է թափանցիկ ու հրապարակային լինի, հիմա էլ մենք ենք պնդում, որ բոլորը տեսնեն, եւ Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում ներկայացվի այդ գումարների ծախսման հաշվետվությունը: Ավելին՝ Փաշինյանն ԱԺ-ում խաբել է օրեր առաջ՝ հայտարարելով, թե միջազգային աուդիտը հաստատել է այդ գումարները, ինչը լկտի սուտ է՝ չի էլ կարող հաստատել, քանի որ այն կառավարության կողմից կատարված ծախսերը ստուգել չի կարող, այլ բան, որ ըստ աուդիտի՝ ֆինանսների նախարարության նշած կետերը չեն հակասում հիմնադրամի կանոնադրությանը, բայց դա չի նշանակում, որ միջազգային աուդիտը հաստատել է այդ գումարի ծախսը: Կառավարությունն ասում է՝ պետական բյուջեից արվել են այս-այս ծախսերը, համարեք՝ հիմնադրամի փոխանցած գումարները դրանց վրա են ծախսվել, այնինչ հանրությանը պետք է ներկայացվեր, որ այդ գումարը այս հաշվից փոխանցվել է մեկ այլ հաշվի, որից հետո բաշխվել է մի քանի ուղղությամբ: Նման հաշվետվություն չկա, մնում եմ այն կարծիքին, որ այդ գումարների լուրջ չարաշահում է կատարվել, հակված եմ հավատալ այն տեղեկություններին, որ մոտ 10-12 մլն դոլարի չափ գումար կանխիկացվել եւ ծախսվել է մեզ անհայտ ուղղություններով: Հիմնադրամը որեւէ մեկին չի պատկանում, այն կառույց է, որին ողջ հայությունը պատկառելի գումար է փոխանցում, եւ հանրությանը պետք է հաշվետվություն ներկայացվի»,- նշեց Վարդանյանը:
Նրա պնդմամբ՝ հիմնադրամը թե՛ իր, թե՛ նախորդ տնօրենների ղեկավարման օրոք բարի համբավ է ունեցել, որի վրա առաջին ստվերը, ասում է, ներկա իշխանությունն է գցել:
«Առաջին ստվերը Փաշինյանը գցեց իր կամակատարների հետ միասին՝ կեղծ գործ հարուցելով իմ դեմ: Իմ դեմ միակ ցուցմունքը, ընդ որում՝ կեղծ ցուցմունքը, տվել է Շիրակի ներկայիս մարզպետի հայրը, եւ դա է եղել երեւի նրա մարզպետ դառնալու պայմանը: Թող նրանք մտածեն, թե ինչպես է իրենց մարզպետի հայերը թալանել հիմնադրամը, համոզված եմ՝ դատարանում ցույց կտրվի, թե ինչպես են ՔՊ-ականները թալանում հիմնադրամը: Հիմնադրամի բարի համբավը վերականգնելու միակ ճանապարհը ցույց տալն է, որ նվիրաբերված միջոցներն իրենց նպատակին են ծառայում, իսկ դրա համար պետք է քննիչ հանձնաժողով ստեղծվի, որին կմասնակցեն թե՛ հիմնադրամի տնօրենը, թե կառավարության ներկայացուցիչները: Ես կասկածում եմ մեծապես հենց կառավարությանը, եւ հաշվի առնելով, որ վարչապետը լկտիաբար խաբում է, թե աուդիտը հաստատել է գումարի ծախսը, դա հիմք է տալիս ենթադրելու, որ խաբում են նաեւ հիմնադրամի գումարները ծախսելու հարցում, խոսքը շուրջ 103 միլիոն դրամի մասին է»,- նկատեց Վարդանյանը: