Ֆերիկի դպրոցականները Թումանյանի «Շունն ու կատուն» բեմականացրել են եզդիերենով (ֆոտոշարք)
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն այցելել է Արմավիրի մարզի Ֆերիկ գյուղի Ռզալիե Ռաշիդի Օզմանյանի անվան միջնակարգ դպրոց, որտեղ ներկա է եղել Գիրք նվիրելու տոնի և Մայրենի լեզվի օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառման ընթացքում աշակերտները ներկայացրել են Հովհաննես Թումանյանի կյանքը, գործունեությունը, գրական ժառանգությունը պատկերող դրվագներ՝ հայերեն և եզդիերեն:
Երեխաներն անդրադարձել են Թումանյանի գրական ուղուն՝ ասմունքելով նրա վաղ պատանեկան շրջանի գործերը՝ հատվածներ պոեմներից, քառյակներ, բանաստեղծություններ: Վոկալ կատարումներով ներկայացվել են Թումանյանի բանաստեղծությունների և թարգմանությունների հիման վրա ստեղծված երգերը, որոնց ներքո հանդես են եկել պարային կատարումներով: Դպրոցի երգչախումբը հանդես է եկել «Անուշ» օպերայից հատվածներով: Այնուհետև երեխաները ներկայացրել են Հովհաննես Թումանյանի «Շունն ու կատուն» բալլադի բեմադրությունը՝ եզդիերեն:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և դպրոցի տնօրեն Նարինե Սաֆարյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել դպրոցի տնօրենությանը, մանկավարժներին, ծնողներին, դպրոցականներին կատարված աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր ունեն դպրոցականների աշխարհայացքի ձևավորման և արժեհամակարգի հարստացման գործում։ Նրա խոսքով՝ բովանդակալից և գեղեցիկ այս միջոցառումը մեծ գնահատանքի է արժանի, քանի որ կարճ ժամանակում երեխաներն ասմունքի, երգի, պարի, բեմադրության միջոցով ներկայացրել են Ամենայն հայոց բանաստեղծի գրական ժառանգությունն ու դրա դրսևորումներն արվեստի մյուս ճյուղերում:
«Գիրք նվիրելու օրը շատ կարևոր նախաձեռնություն է հատկապես դպրոցականների համար տոն դարձնելու տեսակետից, բայց նաև շատ կարևոր է Մայրենիի օրը: Պետության ուշադրության կենտրոնում են հատկապես ազգային փոքրամասնությունները, իսկ մեր երկրում ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը եզդիական համայնքն է: Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի դպրոցում երեխաները շատ լավ սովորեն իրենց մայրենի լեզուն, ակտիվորեն հաղորդակցվեն իրենց մշակույթին, ավանդույթներին, ամբողջ ժառանգությանը և դրանք փոխանցեն հաջորդ սերունդներին։ Ես շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանի եզդիական համայնքն ակտիվ ներգրավված է այս գործընթացներում: Տեղեկացա նաև, որ այս դպրոցում սովորող երեխաներից մեկի տատիկն է «Շունն ու կատուն» թարգմանել եզդիերեն: Երեխաները հրաշալիորեն ներկայացրեցին այս բեմականացումը եզդիերենով»,- նշել է Արաքսիա Սվաջյանը և հորդորել երեխաներին լավ սովորել մայրենին՝ ՀՀ պետական լեզվին՝ հայերենին զուգահեռ։
Նշենք, որ Ֆերիկի Ռզալիե Ռաշիդի Օզմանյանի անվան միջնակարգ դպրոցում եզդիերենը դասավանդվում է՝ որպես պետական հանրակրթական ծրագրում ընդգրկված առարկա։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև դպրոցում գործող խմբակների կարևորությանը՝ արձանագրելով, որ գործում են պարի խմբակ, երգչախումբ, առաջիկայում կբացվի նաև նկարչական խմբակ: Արաքսիա Սվաջյանը հորդորել է դպրոցի տնօրենությանը երեխաների սպորտային հետաքրքրություններին ուղղված խմբակներ ևս բացել:
Արաքսիա Սվաջյանը միջոցառումից հետո շրջել է դպրոցում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, զրուցել մանկավարժների և աշակերտների հետ: