ԱԱԾ-ն նախագիծ է ներկայացրել
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլատվություն տրամադրելու կարգը սահմանելու և կառավարության 1997 թվականի նոյեմբերի 29-ի N545 որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը։
Նախագծով նախատեսվում է կառավարության որոշմամբ սահմանել օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվության տրամադրման կարգը:
Օտարերկրյա քաղաքացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլատվություն տրամադրելու կարգը․
1. Օտարերկրյա քաղաքացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք կարող են ունենալ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն՝ աշխատանքային կամ ծառայողական անհրաժեշտությամբ պայմանավորված կամ գիտական աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությամբ:
2. Պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ տնօրինող, դրանց օգտագործմամբ աշխատանքներ կատարող պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների կամ իրավաբանական անձանց (այսուհետ՝ համապատասխան մարմիններ) ղեկավարները համապատասխան մարմնում աշխատանքային կամ ծառայողական անհրաժեշտությամբ կամ գիտական աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված օտարերկրացուն պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն տրամադրելու նպատակով «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերին համապատասխան ստուգողական միջոցառումներ անցկացնելու համար՝ ազգային անվտանգության հարցերով լիազորված պետական մարմին (այսուհետ՝ լիազոր մարմին) ներկայացնում են Կառավարության որոշմամբ սահմանված փաստաթղթեր։
3. Լիազոր մարմինը, սույն կարգի 2-րդ կետում նշված փաստաթղթերն ստանալու պահից առավելագույնը 3 ամսվա ընթացքում օտարերկրացու նկատմամբ անցկացնում է ստուգողական միջոցառումներ։
4. Լիազոր մարմինը օտարերկրացուն պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն տրամադրելը մերժելու վերաբերյալ եզրակացությունը կայացնում է «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքի 21-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքում։
5. Օտարերկրացուն պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվությունը տրամադրվում է Կառավարության որոշմամբ՝ համապատասխան պետական մարմնի ղեկավարի կողմից վարչապետի աշխատակազմ ներկայացված՝ օտարերկրացուն պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ առաջարկության հիման վրա:
6. Առաջարկությունը վարչապետի աշխատակազմ է ներկայացվում բացառապես սույն կարգի 3-րդ կետով նախատեսված ստուգողական միջոցառումների անցկացման արդյունքում լիազոր մարմնի կողմից դրական եզրակացությունը տրամադրվելու դեպքում:
7. Առաջարկություն կարող է ներկայացվել այն օտարերկրացու վերաբերյալ, որն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով համապատասխան մարմիններում աշխատում կամ ծառայում է կամ կատարում է գիտական աշխատանք, և պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններին առնչվելու թույլտվության տրամադրումը պայմանավորված է աշխատանքային կամ ծառայողական կամ գիտական աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությամբ:
8. Պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ տնօրինող, դրանց օգտագործմամբ աշխատանքներ կատարող պետական մարմիններն առաջարկությունը ներկայացնում են անմիջապես վարչապետի աշխատակազմ, տեղական ինքնակառավարման մարմինները՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների բնագավառի լիազոր մարմին, իսկ կազմակերպությունները և իրավաբանական անձինք՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման այն մարմին, որի գործԱունեության ոլորտում գործում կամ որի հետ կնքված պայմանագրով գործունեություն է ծավալում տվյալ կազմակերպությունը կամ իրավաբանական անձը: Կառավարության համապատասխան անդամներն ու պետական կառավարման համակարգի այն մարմինները, որոնց գործունեության ոլորտում գործում կամ որի հետ կնքված պայմանագրով գործունեություն է ծավալում տվյալ կազմակերպությունը կամ իրավաբանական անձը, առաջարկությունը ներկայացնում են վարչապետի աշխատակազմ։