Ոչ մի զարմանալու բան չկա այս քվեարկության մեջ. Ուղղակի մեզ մոտ` միշտ ավելի մեծ էին Հայաստանից և հայ ժողովրդից սպասելիքները. ռուս վերլուծաբան
«Ոչ մի զարմանալու բան չկա այս քվեարկության մեջ։ Ուղղակի մեզ մոտ` միշտ ավելի մեծ էին Հայաստանից և հայ ժողովրդից սպասելիքները։
Ավելի մեծ էր նրա մտքի և կամքի նկատմամբ պատկերացումները։ Սակայն իրականությունը այլ է։ Ինչպե՞ս պետք է ընտրեին մի երկրում, որտեղ թույլ են տալիս վարչապետին մուրճով վազվզել և սպառնալ մարդկանց։ Նման բան նույնիսկ Աֆրիկայում չկա։ Ինչպե՞ս պետք է ընտրեին մի երկրում, որտեղ պատերազմի մեղավորին` համարում են անմեղ, իսկ մյուս բոլորին` մեղավոր։ Ինչպես պետք է ընտրեն մի երկրում, որտեղ հանդուրժում են թշնամու կողմից նվաստացումները և սեփական տարածք ներխուժելը։ Այնպես որ` այն, ինչ տեղի է ունեցել տրամաբանական է».-վերլուծաբան, քաղաքագիտության դոկտոր Ալեքսեյ Մարտինով։