Լուկաշենկոն առաջարկել է հրաժարվել դոլարից ԵՏՄ-ում ածխաջրածինների ներքին առեւտրում
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն առաջարկել է Եվրասիական տնտեսական միությունում ածխաջրածինների ներքին առեւտրում հրաժարվել դոլարից։ Այս մասին նա ասել է այսօր՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում, տեղեկացնում է БЕЛТА-ն։
«Համոզված եմ, եկել է ԵՏՄ-ում լուրջ քաղաքական որոշում կայացնելու ժամանակը ածխաջրածինների ներքին առեւտուրը ապադոլարացնելու վերաբերյալ»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ առաջնահերթ խնդիրներից մեկը արժույթների փոխարժեքները պահելուն եւ հաշվարկների անվտանգությունն ապահովելուն ուղղված համակարգված միջոցների հարցի մշակումն է։ «Այս առնչությամբ մենք ողջունում ենք միության ընդհանուր վճարային տարածքի զարգացումը, այդ թվում ազգային արժույթների հաշվարկի անցնելը խթանելու նպատակներով»,- նշել է Լուկաշենկոն։
Նա նաեւ կարեւոր է համարում ԵՏՄ անդամ պետությունների ֆինանսական շուկաների փոխադարձ հասանելիությունը դյուրինացնող եւ հետագայում ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ստեղծմանն ուղղված աշխատանքը շարունակելը։